Cilt Bakımı

CİLDİNİZİN YAĞINI NASIL DENGELERSİNİZ

Yağlı cilt tipine sahip bireyler çoğunlukla siyah nokta, gözenek sivilce gibi problemler yaşayabilmektedir. Bunun yanı sıra ciltteki aşırı yağ ve parlama da bireyi rahatsız edebilmektedir.  Daha bakımlı bir cilt için cildin yağının dengelenmesi de önem taşımaktadır.

CİLDE ZARAR VERMEKTEN KAÇININ

Yağlı cilt tipine sahip birçok birey cildindeki yağdan kurtulmak için istemeden de olsa cildini yıpratabilmektedir. Cildi yoran ve yıpratan içerikler kullanmak cilde zarar verecek ve en nihayetinde cilt bakımını olumsuz etkileyecektir. Bunun yanı sıra potansiyel cilt problemlerine de zemin hazırlanacaktır.

NEMLENDİRİCİ ÜRÜN SEÇİMİNE DİKKAT EDİLMELİ

Tüm cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi nemlendirici krem seçiminde de dikkat edilmelidir. Gözenekleri tıkayan nemlendirici ürünlerden kaçınılmalıdır. Gözeneklerin tıkanması birçok cilt problemine zemin hazırlayacaktır.

CİLT TEMİZLİĞİ İHMAL EDİLMEMELİ

Cilt temizliği tüm cilt tipleri için önemlidir. Bununla birlikte özellikle yağlı cilde sahip bireyler bu konuda daha dikkatli olmalıdır. Spor yapan, çevre kirliliğin yoğun olduğu yerlerde bulunan bireyler için cilt temizliğinin önemi daha da artmaktadır.

BESLENME ALIŞKANLIKLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN

Tüketilen besinler de cilt bakımı açısından önem taşıyor. Zararlı beslenme alışkanlıklardan kaçınmak cildin yağlanmasını önlemeye de katkıda bulunacaktır. Dengeli beslenmeye dikkat etmek cilt bakımında da avantaj sağlayacaktır.

STRES DE CİLDİN YAĞLANMASINA NEDEN OLABİLİR

Bireylerin yaşantısında en sık yakındığı alanlardan biri de strestir. Tamamlanması gereken görevler, çevresel etkenler bireyin strese kapılmasına neden olabilmektedir. Stres sağlığa zarar verebildiği gibi cildin yağlanmasına da yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra yetersiz uyku da cildin yağlanmasını tetikleyebilmektedir. Stresle mücadele etmek için alanında uzman bir doktordan yardım alınması gerekmektedir. Gebelik gibi hormonal değişimler de cildin yağlanmasına yol açabilmektedir. Genetik faktörler de bireyin cilt tipinin belirlenmesinde rol oynamaktadır.

MEVSİM GEÇİŞLERİ CİLDİN YAĞ DENGESİNİ DEĞİŞTİREBİLİR

Cildin mevcut durumunu etkileyen faktörlerden biri de mevsimsel koşullardır. Mevsim değişikliklerinde bireyin cilt tipinde de değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Havaların ısınması ile birlikte sıcaklık ve nem artmaktadır bu durum da cildin yağlanmasına yol açabilmektedir. Güneşlenmenin ilk olarak cildin kurumasına yol açtığı düşünülse de güneşe çok fazla maruz kalınması uzun vadede cildin yağlanmasına sebebiyet verebilecektir.

Yorum Bırak