Cilt Bakımı

Cildinizi neler yaşlandırıyor?

Yaşlanma belirtileri belli yaşın üstündeki hemen herkesin şikayet ettiği bir sorun haline gelmiştir. Sarkma, kırışıklık, yorgun görünüm olarak meydana gelen yaşlanma belirtilerini tetikleyen birçok unsur bulunmaktadır.

Sebi Simyacı Anti Aging Krem kısa bir süre için 349 yerine 314,10 TL! Bu fırsatı kaçırmamak için görseli tıklayıp ürünü inceleyebilir ve sipariş oluşturabilirsiniz!

YAŞLANMAYA NEDEN OLAN BİRÇOK FAKTÖR BULUNUYOR!

Maalesef konu anti aging bakım olduğunda suçlanabilecek tek bir kavram bulunmamaktadır. Yaşlanma belirtileri birçok faktörün bileşkesi olarak ortaya çıkar. Bu maddelerin arasında bireyin müdahale edebileceği ve edemeyeceği faktörler bulunmaktadır. Öyle ki bu değişkenler arasında hangi unsurun yaşlanmaya daha çok etki ettiği tartışmalara konu olmuştur.

Yaşlanma belirtilerine neden olan unsurları madde madde incelemek, daha iyi fikir yürütülmesini sağlayacaktır.

Güneşin zararlı ışınları yaşlanma belirtilerinin öncelikli nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle erken yaşlanma belirtileri söz konusu olduğunca cildin güneşin zararlı ışınlarından korunmadığından şüphe edilmektedir. Cildin güneşten korunmaması kısa vadede soruna yol açmıyor gibi gözükse de uzun vadede yaşlanma belirtisi olarak sonuç verecektir. Önlem olarak zararlı güneş ışınlarına karşı cildin korunması gerekmektedir. Bu sayede hem yaşlanma belirtilerine hem de güneş lekeleri ve diğer cilt problemlerine karşı önlem alınacaktır. Sıkça şikayet eden bir diğer cilt sorunu olan cilt lekelerinin de öncelikli oluşum nedenleri arasında güneşin zararlı ışınları yer almaktadır.

Sigara birçok sağlık ve cilt problemine zemin hazırladığı gibi cildin de erkenden yaşlanmasına sebebiyet verecektir. Sigara kullanımı kronik olarak cildin besinlerden ve oksijenden daha az istifade etmesine sebebiyet verebilmektedir. Sigara kullanımı cansız görünüme ve renk tonu eşitsizliğine yol açabilmektedir. Bu değişimler genç yaşlarda da oluşabilmektedir. Sigarada 4 binden fazla kimyasal bulunmaktadır. Sigara kullanımı kollajen ve elastin dokusunun yıpranmasını tetiklemektedir. Sigara kullanımının yanı sıra sigara dumanına maruz kalınması dahi cildin yıpranmasına sebebiyet verebilmektedir.

Yaşlanma belirtilerine neden olan bir diğer faktör de mimiklerin kullanımıdır. İletişimde mimiklerini çok sık kullanan insanlarda yaşlanma belirtileri daha erken yaşlarda oluşacaktır. Buradaki neden sık tekrara bağlı olarak oluşmasıdır.

Hem sağlık hem de cilt bakımı açısından olumsuz bir durum da sağlıksız beslenme alışkanlıklarıdır. Tüketilen zararlı besinler besin değeri bakımından zengin olmadığı için hem cilde hem de sağlığa katkıda bulunamamaktadır. Bunun yanı sıra zararlı içeriğe sahip besinler doğal olarak cildin yıpranmasına sebebiyet verebilmektedir.

Genetik faktörler de yaşlanma belirtilerinin oluşumunda etkilidir. Aynı yaşa, çevresel koşullara sahip bireyler genetik yatkınlıkları nedeni ile daha erken ya da daha geç yaşlanabilmektedir.

Besin değeri yüksek, doğal yiyeceklerle beslenmek bireye birçok katkıda bulunacaktır.

Ciltteki birçok problemin kaynağı da cilt temizliğine dikkat edilmemesidir. Cilt temizliğine dikkat edilmemesi sivilce, akne sorununun yanı sıra yaşlanma belirtilerine de zemin hazırlayabilmektedir.

Yorum Bırak