Kadın ve Sağlık

Bronzlaşmak, ne kadar? Ne Ölçüde?

İlkbaharın sona ermesi ile yaz mevsiminin sıcak esintileri kapımızı çalmaya başlıyor. Tatil planları ve kurulan hayaller eklediğimiz ufak ayrıntılarla şekilleniyor. Özellikle açık tenli bayanların bu süreçteki en büyük hedeflerinden biri bronz bir tene sahip olmak. Açık tenli bayanlarda koyu renk pigmentler az olduğundan dolayı güneşlenerek bronzlaşmak çok zor olur. Bu sebeple güneşlenmek dışında yöntemlere başvurulması zorunlu hale geliyor. Bu noktada bronzlaşmak üzerinde dikkat edilmesi gereken noktalar ortaya çıkıyor.

1970’li yıllara kadar solaryum sadece sağlık sektöründe kullanılmaktaydı. Sanayi devrimi ile başlayan kapalı ortamlarda çalışma, insanların güneşle irtibatı kesilmiş doğadan güneşten kısıtlı sürelerde faydalanabiliyordu. Bu da İnsanın ihtiyacı olan Güneşin yararlı ışınlarına yeteri kadar ulaşılamaması sonucunda birçok rahatsızlığın sebebini oluşturmaya başlamıştı. Alman bilim insanları bunu gidermek için sağlık sektöründeki bu imkanı genel kullanıma uygulamış ve solaryum cihazları ve UV sağlayıcı ampuller icat edilmiştir. İnsan vücudunda biriken D hormonunun(D Vitamini) faydalı hale gelmesi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sağlanmıştır. Tarihsel sürece müdahale eden önemli gelişmeler ise popüler kültür ile şekillenmeye başladı. 1979 yılında Bo Derek, ’10’ isimli filmindeki esmer teniyle, bronzlaşmayı yaygınlaşmasına vesile oldu. Her zaman bronz tenli olan oyuncu George Hamilton, kendi ismini taşıyan solaryum salonları 1985 yılında açtı. Gisele Bundchen’in bronz teni, 2000 yılında bir anda moda oldu. Gençler, onun gibi bronz bir tene sahip olmak için çalışmaya başladı. Dünya genelinde trend haline gelen bronz tene sahip olma isteği bilişim çağında çok gecikmeden ülke sınırlarımıza ulaştı.

Peki, bronzlaşırken nelere dikkat edilmeli?

Güneşle bronzlaşmak isteyenler günün en yoğun ışınlarına maruz kalınan saatlerde kendini güneşten korumalı, kaliteli bir güneş koruma kremi kullanmalı, Uv filtreli güneş gözlükleri veya lensler kullanmalıdır.

Solaryum cihazı kullanımında daha dikkatli olunmalıdır. Her solaryum seansından önce makyaj ve parfüm iyice temizlenmelidir. Solaryuma özel ürünler dışında koruyucu bir madde kullanılmamalıdır. Gözlük kullanılmalı ve direkt ışığa bakılmamalıdır. Prospektüslerinde UV ışınlarına karşı duyarlılık yaratabilir ibaresi olan ilaçlar kullananlar solaryuma girmemelidirler. Alkol kullanımından sonra solaryuma girilmemelidir. Çünkü UV ışınları ve ısı, kan dolaşımınızı hızlandıracağından alkol duvarını aşmanız kolaylaşır. Epilasyon, ağda, cilt bakımı sonrasında solaryuma girilmemelidir. Kalıcı makyaj ve lazer uygulamalarından sonra solaryuma girilmemelidir. Her yazımızda olduğu gibi vücudunuza etki eden her uygulamada işinin uzmanı olan klinik ve uzmanlarla süreci ilerletmeliyiz. Bronzlaşmanın ölçü ve süresini ise yine uzmanların vereceği tavsiyeler eşliğinde dozajında yapmalıyız.

Biz Sebi Simyacı olarak diyoruz ki; sahip olduğumuz vücut yapımız ve ten muhakkak ki en özel olanıdır. Ona ufak dokunuşlar yapmak ve ruhumuza cildimizle birlikte daha güzel hissettirmek en doğal hakkımız. Çünkü hep daha iyisini hak ediyoruz.

Sağlıkla kalın…

Yorum Bırak