Cilt Bakımı Genel Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

BOL SU TÜKETİMİNİN CİLDE ve VÜCUDA FAYDALARI

Su içmenin cilde ve vücuda faydaları oldukça fazladır. Günlük olarak her yetişkinin tüketmesi gereken su oranı da çeşitlilik göstermektedir. Bizler de bugünkü yazımızda su tüketiminin cilde ve vücuda faydalarını neler olduğunu sizler için anlattık.

Su, yaşam kaynağımızdır. Vücudumuzun da %70’inin sudan oluştuğu eklem aralıklarında kayganlığı sağlayan sıvı bileşeninde de bile su bulunmaktadır. Üstelik yeterince su içmediğimizde ise eklem arası sıvılarla birlikte eklem kayganlığı da azalmaktadır. Bu da eklem ağrılarına, hareket sırasında eklemlerden ses gelmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla eklem ağrıları için de mutlaka bol su tüketilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının %60’ını, kadının da %50’sini su oluşturmaktadır. Yeni doğan bir bebeğin %70-75’i yaşla birlikte azalmaktadır. Bu sebeple belirli yaş aralıklarında belirli yoğunluktaki su tüketimi yapılmalıdır. Böylece bireyler vücutlarındaki su oranını güzel bir şekilde dengeleyebileceklerdir. Ayrıca bol su tüketimi ile cildinizin güzel bir şekilde temizlenmesini ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Su yetersiz alındığında cilt kuruyup terleme azalmaktadır bu sebeple vücut ısı dengesini sağlayamamakta, cilt esnekliğini kaybetmektedir. Özellikle egzama ve mantarlar sık gözlenirken, tırnaklar ve saçlar kırılmakta, ciltte çatlama ve kanamalar görülebilmektedir.

Gün içerisinde yeteri kadar su tüketip tüketmediğinizi anlamak amacı ile de yapabilecekleriniz şu şekildedir:

Susuzluğunuzu gidermek için içtiğiniz su miktarının en az 2 katını tükettiğinize emin olun,

Gün boyu ve sık sık su için ve su içmek için susamayı beklememelisiniz,

İdrar renginiz koyu sarı renkli ise yeterli miktarda su içmiyorsunuz demektir. Bu yüzden su tüketim miktarını mutlaka arttırmalısınız.

Tüm bunların yanı sıra bol su tüketiminin cildinize ve vücudunuza katkıları ise şu şekildedir:

Su tüketimi, böbreklerin toksik maddelerden temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde rol almaktadır,

Kan basıncını kontrol eden elektrolitlerin dengelenmesine ve taşınmasına yardımcı olmaktadır,

Su, yeteri kadar tüketildiğinde, cildin daha düzgün, daha yumuşak, daha parlak ve daha esnek olmasını sağlar,

Su tüketimi azaldığı zaman ise vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başlar ve kilo alımı hızlanır.

Sebi Simyacı der ki; saydığımız bu faktörler göz önüne alındığı zaman bol su tüketimi her anlamda insan vücudu için faydalıdır. Bu sebeple su tüketiminizin az olduğunu fark ettiğiniz zamanlarda kendinize belirli hedefler koyarak su tüketiminizi arttırmanız gerekmektedir. Sağlığınız için bol su tüketimine mutlaka dikkat etmelisiniz.

Sebi Simyacı ile Kalın.

Yorum Bırak