Genel Kadın ve Sağlık Sebi Simyacı Hakkında Her Şey!

BAYRAMDA ALDIĞIMIZ KALORİLERİ NASIL HIZLI BİR ŞEKİLDE YAKARIZ?

Bayramda genellikle yediklerimize ve içtiklerimize dikkat edemeyiz. Bu sebepten dolayı da gerek bayram tatlılarından, gerek kurulan büyük sofralar sonucunda aldığımız kaloriler bayram sonrasında pişman olmamıza sebep olabilmektedir. Bizler de bugünkü yazımızda bayram süresince aldığınız kalorileri nasıl hızlı bir şekilde yakabileceğinizi kaleme aldık.

Hızlı kalori yakımına ilk olarak bol su tüketimi ile başlayabilirsiniz. Bayram süresince aldığınız karbonhidrat ve şeker oranının arttığını da göz önüne alırsak, çok su tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilir ve vücudunuza bir arınma sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda su tüketiminizi arttırırken de içeceğiniz suya katacağınız yarım limon suyu, vücudunuzun yağ deposundaki yağ asitlerini çözmeye yardımcı olarak daha enerjik olmanızı sağlayabilmektedir.

Bayramdan sonra kalori yakımını hızlandırmak için günlük olarak tükettiğiniz kalori miktarını azaltmanız ve fiziksel aktivitenizi çoğaltmanız gereklidir. Böylece günde tükettiğinizden daha fazla kalori yakımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçte tatlılardan ve yüksek kalorili yiyecek, içeceklerden uzak durmalı; en az 20 dakika olacak şekilde tempolu yürüyüşler yapmalısınız. İmkanınız varsa kardiyo ya da fitness gibi daha fazla efor gerektiren, kalori yakımınızı oldukça hızlandıran sportif aktiviteleri de deneyebilirsiniz.

Tüm bu aktivitelerin yanı sıra gün içerisinde fazla hareket etmeye vaktiniz yoksa, ev ya da iş yerlerinizde asansör kullanmak yerine merdiven çıkmayı deneyebilirsiniz. Her yerde ve her zaman bir merdiven bulabilirsiniz, üstelik merdiven çıkmak alt bölgeni çalıştırır ve daha güçlü, çekici bacaklara da sahip olmanıza imkan sağlar. Hızlı kalori yakımı için, eğer diz ve bilek bölgelerinizde herhangi bir sağlık problemi yaşamıyorsanız ip de atlayabilirsiniz. İp atlayarak yalnızca 7 dakikada 100 kalori yakabilmeniz mümkün olduğu için alt bacak bölgenizi de güçlendirebilirsiniz.

Bu süreçte sizi tok tutacak yiyecek ve içecekleri tercih etmeniz de yağ yakımınızı hızlandıracak bir faktördür. Kesinlikle şok diyetlere ve sağlıksız uygulamalara yönelmemenizi, sağlıklı ve lifli yiyecekler tüketerek bu süreci hızlandırmanızı öneriyoruz. Uzmanlara göre, ara öğünlerde tüketebileceğiniz ceviz, kuru kayısı, kuru üzüm gibi yiyecekler kan şekerinizi dengeleyerek daha sağlıklı bir şekilde kilo yakımını hızlandırmanıza yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra günde 2 bardağı aşmamak üzere yeşil çay tüketimi de kalori yakımınızda en büyük yardımcınız olacaktır.

Sebi Simyacı der ki; bayramda aldığınız kalorilerden pişmanlık duyuyorsanız, bahsettiğimiz noktalara dikkat ederek ve önerilerimizi hayatınızda uygulayarak fazla kalorilerinizden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Sebi Simyacı ile Kalın.

 

Yorum Bırak