Cilt Bakımı

Bakımlı bir cilt için neden cilt temizliği önemlidir?

Cilt bakımıyla ilgilenen hemen herkes cilt temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini okumuştur. Cilt temizliği gerçekten de bakımlı bir cilt için vazgeçilmez unsurlar arasında yer alıyor. Peki, cilt temizliğini bu kadar önemli yapan nedir?

ANTİ AGİNG BAKIM VE CİLT TEMİZLİĞİ

Anti aging bakım cilt bakımıyla ilgili en sık araştırılan konular arasında yer almaktadır. Cilt temizliğine dikkat edilmesi cildin uzun süre genç kalmasına ve bakımlı bir görünüme sahip olmasına katkıda bulunuyor. Cildi temizlemek cildi çevresel faktörlerin neden olduğu kirden arındıracağı gibi vücudun yaşlanma belirtileri ile mücadele etmesine de yardımcı olmaktadır.

Cildin kendini onarabilmesi için oksijene ihtiyacı bulunmaktadır. Makyajla uyunması cildin kendi kendini onarmasını güçleştirmekte ve ciltte solgun bir görünüme yol açmaktadır.

Cilt temiz olmadığı sürece hangi ürün cilde uygulanırsa uygulansın verim almak mümkün olmayacaktır. Tercih edilen dermokozmetik ürünlerden tam anlamıyla yararlanabilmek için ürünleri temiz cilde uygulamak gerekmektedir.

CİLT TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDİLMEMESİ GÖZENEKLERE YOL AÇABİLİR

Aşırı yağ, ölü hücreler, kirlilik gibi unsurlar gözenekleri tıkayabilmektedir. Yaşın ilerlemesi ve kollajen seviyesinin azalmasıyla birlikte gözenekler büyüyebilmektedir. Cilt temizliğine dikkat edilmemesi büyük gözeneklere de yol açabilmektedir.

Gece cilt sıcaklığı artmaktadı ve su kaybı yaşanmaktadır. Bu nedenle geceleri ciltte belirli miktarda su kaybı yaşanmaktadır. Bu nedenle akşamları cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi bu su kaybına karşı cildi korumaya yardım edecektir.

Geceleyin cildin kendini onarması ve yenilemesi çitteki ölü hücrelerin ve yağın da artmasına sebep olabilmektedir. Farkında olunmasa da sabah uyanıldığında ciltte biriken birçok ölü hücre bulunacaktır. Cildi temizlemeden doğrudan ürün ya da makyaj uygulamak verimli olmayacaktır. Bu nedenle sabahları da cildin temizlenmesi son derece önemlidir.

Cilt temizliğinde dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer nokta ise aşırıya kaçılmamasıdır. Cildi gereğinden sık ve cildi yıpratacak şekilde temizlemek cilde zarar verebilecektir.

Yüz bakımını önemli ve kritik yapan bir diğer nokta ise yüzdeki derinin cildin diğer bölgelerine oranla çok daha hassas ve ince olmasıdır.

SİVİLCE VE AKNE KARŞITI BAKIM İÇİN DE CİT TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ

Sivilce ve akneler en sık karşılaşılan cilt problemlerindendir. Cildin temiz olmamasının doğrudan akneye, sivilceye yol açtığını söylemek doğru olmayacaktır. Bununla birlikte cildin temiz olmaması çeşitli sorunlara yol açabilecektir. Sivilce ve akneler de bunların arasında yer almaktadır. Siyah nokta, gözenek ve cildin çok fazla yağlanması da cilt temizliğine dikkat edilmemesinin sonuçlarının arasında yer almaktadır.

Özetle cilt bakımına ve cilt temizliğine dikkat edilmesi istenilen cilde kavuşmak için son derece önemlidir. Cilt tipine uygun kaliteli ve zengin içeriğe sahip cilt temizleme suyu seçerek cilt bakımının temeli oluşturulabilmektedir.

Yorum Bırak