Genel

Baharla birlikte ciltteki alerjilere dikkat!

Bahar geldi güneşi daha çok görmeye başladık. Havaların ısınması ile birlikte deri hastalıklarının görülme sıklığı artar. Atopik bünyeli kişilerde alerjik deri hastalıkları daha da sık gözlenir. Atopik bünye, saman nezlesi, alerjik egzema ve astım gibi alerjik hastalıkların daha sık rastlandığı bünyelere verilen isimdir.

Baharın alerjik hastalıklarının başında, halk arasında kurdeşen de denilen ürtiker gelmektedir. Baharın canlılığıyla birlikte çiçeklerin açması, polenlerin havaya dağılması; kurdeşen görülme riskini yükseltir. Atopik bünyeye sahip hastalara bahar aylarından itibaren daha dikkatli olmalarını öneriyoruz.

Alerjiyi tetikleyen faktörler

Tükettiğimiz yiyecekler, ev tozu, stres ve daha pek çok faktör alerjiye sebep olabilir. Eğer bir alerji testi yaptırırsanız, hiç aklınıza gelmeyecek bir şeye alerjiniz olduğunu öğrenebilirsiniz. Nelere alerjinizin olduğunu bilmeniz nelerle temasa geçmemeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Alerjik eğilimi olan kişiler bir hekime görünmelidir.

Bahar gelince artan bir diğer rahatsızlık da, güneş ışınlarının zararlı etkileri sonucunda ortaya çıkan hastalıklardır.

Güneşe maruz kalan bölgelerde;

  • Deri döküntüleri
  • Koyu lekelerin
  • Güneş yanıkları
  • Ciltte kırışıklık oluşumu
  • Erken cilt yaşlanması

Gibi cilt problemleri görülebilir.

Kendimizi bu problemlerden korumak için, güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmalıyız. Güneşin dik geldiği öğle saatlerinde güneş altında dolaşmamalı, mümkün olduğunca açık renkli, ince, havadar, uzun kollu, giysiler giyilmeli ve şapka, güneş gözlüğü gibi aksesuarlarda kullanmalıyız. Bunların yanında cildimize uygun bir güneş koruyucu krem de kullanmalıyız.

CİLDİNİZİ TEMİZLEYİN VE NEMLENDİRİN

Bahar aylarında havadaki polenler de alerjik reaksiyon almamıza sebep olur. Kaşıntı ve kızarıklık olarak başlayan alerjik rahatsızlıklar, göz ardı edilmemeli ve neden oluştuğu tespit edilmelidir.  Ayrıca özellikle bu mevsimde havada bolca bulunan viral elemanlarla mücadele, bedenimize olumsuz biçimde yansıyabilir. Pityriasis rosea denilen deri hastalığı bahar aylarında sık görülmektedir. Halk arasında madalyon ya da gül hastalığı olarak bilinen bu hastalığın sebebi, viral enfeksiyonlarla ilişkilendirilmiştir. Viral enfeksiyonlardan sonra deride halka tarzında döküntüler oluşabilir. Bu zamanlarda Cildi temizlemek önemlidir. Cilt tipinize uygun tonik ve temizleyiciler ile bu temizliği yapabilirsiniz.

Yorum Bırak