Cilt Bakımı

Bu alışkanlıklar erken yaşlanmaya neden olabilir!

Cilt bakımına ilgi duyan herkes az ya da çok erken yaşlanmaya neden olan faktörler hakkında bilgi sahibidir. Bunun yanı sıra cildin yaşlanmasına neden olan şaşırtıcı unsurlar da mevcut.

ŞEKERLİ BESİNLER CİLDİN ERKEN YAŞLANMASINA NEDEN OLABİLİR

Yapılan araştırmalar şeker tüketimi ve yaşlanma belirtileri arasında bağ olduğunu işaret ediyor. Aşırı şeker tüketimi; kollajen ve elastine zarar vermekte ve çeşitli hasarla karşı daha savunmasız bir konuma gelmesine neden olmaktadır. Şeker tüketimine dikkat etmek cilt bakımına önemli katkıda bulunacaktır.

UYKU ALIŞKANLIKLARI KIRIŞIKLIKLARA SEBEBİYET VEREBİLİR

Sürekli yüzün aynı tarafına doğru uyunması cildi olumsuz etkileyebilmektedir. Sırt üstü uyunması yüze baskı oluşmayacağı için tercih edilebilir. Yastık seçimi de dikkat edilmesi gereken bir diğer faktördür. İpek veya saten yastıklar tercih etmek faydalı olacaktır.

ISITMA SİSTEMLERİ CİLDİN KURUMASINA YOL AÇABİLİR

Evlerde, iş yerlerinde ve arabalarda kullanılan ısıtıcılar cildin kurumasına ve bu nedenle de erken yaşlanma belirtilerine yol açabilir.  Isıtıcının derecesini düşürmek ve soğuktan korunmak için daha kalın giyinmek faydalı olabilmektedir. Cildin kurumasını önlemeye katkıda bulunmak için nemlendirici krem kullanmak da gerekmektedir.

SIVILARI PİPET VEYA ŞİŞE YERİNE BARDAKLA TÜKETİN

Pipetle veya sporcu şişelerinden sıvı tüketimi alışkanlığı, sigara kullanımında oluşan ağız çevresi kırışıklıklarına benzer kırışıklıklara yol açmaktadır. Önlem olarak sıvıları bardakta tüketmek gerekmektedir.

SÜREKLİ KİLO DEĞİŞİMİ CİLDİ YIPRATABİLİR

Yo yo diyeti olarak da tabir edilen kilo kaybı daha sonra fazla kilo alınması şeklinde beslenilmesi cildi yoracaktır. Bu beslenme alışkanlıkları cildin yaşlı ve yorgun görünmesine yol açmaktadır. Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarının benimsenmesi faydalı olacaktır. Çok şekerli, işlenmiş gıdalardan da kaçınmak gereklidir. Kollajen üretimini desteklemek için C vitamini bakımından zengin portakal, kivi, biber gibi yiyecekler tercih edilebilir. Eğer kilo verilmek isteniyorsa aceleci olmaktan kaçınılmalı ve alanında uzman bir doktora başvurulmalıdır.

SÜREKLİ HAREKETSİZ KALMAKTAN KAÇINILMALI

Egzersiz yapılması kişinin hem genç görünmesine hem genç hissetmesine katkıda bulunacaktır. Daha sık hareket etmeye dikkat edilmelidir. Sürekli hareketsiz kalınması çeşitli sorunlara yol açabilecektir.

HAVUZLARDAKİ KİMYASALLARINA DİKKAT

Düzenli olarak havuza gitmek bireyin zinde kalmasına katkıda bulunacaktır fakat bu alışkanlık hem cildin hem de saçların yaşlanmasına yol açacaktır. Havuzdaki koruyucu maddeler cildin en üst tabakasındaki yağlara zarar verebilmektedir. Bone, gözlük kullanımı oluşabilecek zararları önlemeye katkıda bulunacaktır.

Yorum Bırak