Cilt Bakımı

Akne ve sivilcelere son

sivilcelere son
https://www.sebisimyaci.com/sebi-akne-sivilce-kremi

İnatçı akne ve sivilce şikayeti bireyleri rahatsız edebilmekte akne ve sivilcelere son olarak araştırma yapmasına sebebiyet verebilmektedir. Akne ve sivilceler çoğunlukla gençlerin karşılaştığı bir cilt problemi olarak görünse de hemen her yaştaki birey bu şikâyet ile karşılaşabilmektedir. Sivilce, akne oluşumuna neden olan veya mevcut sivilcelerin ve aknelerin durumunun daha da kötü hale gelmesine neden olan birçok faktör bulunmaktadır.

SİVİLCELERE SON

Cilt kuruluğu, güneş yanıkları, tıraş olunması, kir gibi birçok faktör cilde zarar verebilmekte sivilce kremi kullanımına gerek olabilmektedir. Aknenin doğrudan nedeni olarak cildin kirli olmasını göstermek doğru olmayacaktır. Bununla birlikte cilt temizliğine dikkat edilmesi avantaj sağlayacaktır. Beslenme de hem sağlık hem de cilt bakımı açısından büyük önem taşımaktadır.

Stresin hem sağlık hem de cilt üzerinde birçok etkisi bulunmaktadır. Stres hormonları da sivilcelere sonetkilemektedir. Bunun yanı sıra vücudun çok yorulması da sivilce, akne oluşumuna katkıda bulunabilmektedir. Aşırı egzersiz, yeteri kadar uyunmaması vücudun olağan işleyişini olumsuz etkileyebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra yorgunluğun ve stresin akne, sivilce oluşumuna katkıda bulunduğu düşünülse de net olarak bu faktörler neden olarak belirtilememektedir. Yine de hem cilt bakımı hem de genel sağlık açısından stres ile nasıl mücadele edilebileceği öğrenilebilir ve uyku düzenine daha fazla dikkat edilebilir.

Tıpkı sağlıkta olduğu gibi cilt bakımında da genetik faktörler önem taşımaktadır. Eğer bireyin ebeveynlerde akne, sivilce sorunu bulunuyorsa kendisinin de bu problemleri yaşaması muhtemeldir. Genetik faktörler konusunda bireyin yapabileceği bir şey bulunmasa da genetik faktörler çevresel faktörlerin ve cilt bakım alışkanlıklarının etkisi ile az ya da çok cilt bakımını etkileyebilmektedir.

SİVİLCELERE SON DEMEK İÇİN!

Cilt üzerinde baskı olması da akne ve sivilce oluşumuna katkıda bulunabilmektedir. Bisiklet, tırmanış, kano vb. birçok sporda kask kullanılmaktadır. Kaskların cilde temas eden bölgeleri baskı oluşturduğu için sivilceye yol açabilmektedir. Bununla birlikte omuz ve sırta temas eden çantalar da sivilce, akneye yol açabilmektedir.

Sivilce ve akneye yol açan en yaygın faktörlerden biri de aknelerin, sivilcelerin kurcalanması ve sıkılmasıdır. Bu davranış mevcut sivilce ve akne şikayetinin daha da ilerlemesine yol açabilmektedir. Sivilce, aknelerin kurcalanması ile ciltte leke kalma olasılığı da artmaktadır.

Yorum Bırak