Cilt Bakımı

Hassas Ciltler Nelere Dikkat Etmeli

Hassas cildi nasıl tanımlarız?

Kimyasal maddelerden daha çok etkileniyor, yaptığınız cilt bakımına karşı daha duyarlı bir cildiniz olduğunu hissediyorsanız hassas cilt yapısına sahipsiniz demektir. Bu cilt yapısı normal ciltlerle karşılaştırıldığında tahriş olunmaya daha yatkındır. Hassas ciltlerde bariyer fonksiyonu bozukluğu olduğundan sinir uçları savunmasız ve sinirsel tepkiler daha kuvvetlidir. Böylelikle, sinirsel faaliyetler sonucu oluşan belirtiler ortaya çıkar.

Bun belirtiler;

  • Görülmeyen sadece hissedebileceğiniz yanma, sızlanma ve kaşınma olabileceği gibi,
  • Görülebilen kızarıklık, pullanma ve sulanma gibi belirtiler de olabilir.

Hassas Cilt Teşhisi Nasıl Konur?

Hassas cilt tipini sıradan ciltlerden ayırabilmek sanıldığından da zor olabilir. Cilt bakımı için kullanılan bir takım malzemeler normal ciltlerde de kuruluk, batma ya da yanma gibi belirtiler yapabileceğinden, cildimizin hassaslığını tespit ederken tek bu kritere bağlı kalınamaz.

Peki dermatologlar hassas cilt teşhisi koymada neleri dikkate alırlar?

  • Cildin kuruluktan ötürü sinir uçlarını olması gerektiği gibi koruyamaması
  • Yüz veya vücutta cildin kolayca kızarmaya meyilli olması
  • Püstüller (ciltte oluşan irinle dolu kabarcıklar) ve cilt erozyonu gibi deri tepkimeleri

Sinir uçları ve kan damarları epidermisin inceliği sebebiyle, yüzeye daha yakındır. Böylece güneşe, sıcağa ve soğuğa karşı çok daha duyarlıdır. Bariyer fonksiyon bozuklukları cilt tabakaları ve koruyucu yağların yetersizliğinde daha kolay oluşur. Tahriş edici unsurlar cilde kolaylıkla nüfuz ederek; yangı ve kızarıklıklara sebep olabilir. Beyaz tenli, renkli gözlü ve kızıl saçlı kişilerde hassas cilde sahip olmak çok büyük oranda genetiktir.

Hassas ciltler bunlara dikkat edin

Çok kuru, pul pul dökülen, kızaran, soğuk ve sıcak havalarda fazlaca hassaslaşan bir cilt tipine sahip olmak yaşam rutininizi olumsuz etkileyecektir. Bu konuda Sebi Pharma olarak sizi çok iyi anlıyoruz. Ve bu durumla baş edebilmeniz için size birkaç önerimiz var. Ve elbette bu rahatsız edici durumda hemen yardımınıza koşacak bir ürünümüzde var. Bu gibi acil durumlarda hassas cildinize en uygun ürün olan Acil Bakım Kremi’nde önce önerilerimizden bahsedelim;

Kozmetik bir ürün satın almak istediğinizde mutlaka önce denemelisiniz. Bu ürün yüz için de olsa önce vücudunuzda bir deneyin mesela elinizin üzerine sürün ve gün içerisinde bir tepki verip vermeyeceğine dikkat edin. Bir sorun yaşamayarak aldığınız ürünü yüzünüzde kullanırken yine de temkinli olun.

Cilt hassasiyetiniz konusunda mutlaka bir uzmana danışın. Benim cildim hassas zaten diyerek, cilt sorunlarınızı normalleştirmeyin. Aşırı kuruluk, kaşıntı, kızarıklık gibi basit görünen sorunlar, egzama ya da rosacea gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Bir doktora görünmek olabilecek hastalıkların teşhisi ve tedavisinde sizin için yararlı olacaktır.

Cildinizde kullanacağınız ürünlerin kokusuz (parfüm içermeyen) ürünler olmasına dikkat ediniz. Parfüm içeren cilt bakım ürünleri özellikle hassas ciltlerde tahriş edici etkiler gösterebilir. Üzerinde “parfüm içermez” etiketi bulunan ürünler için bile test aşamasını atmayın. Mutlaka deneyerek alın.

Kıyafetlerinizin temizliği için kullandığınız ürünlere de dikkat etmelisiniz. Güzel kokan deterjanlar sizi kandırmasın unutmayın ki güzel kokması hassas ciltler için çok da yararlı değildir. Bütün gün üzerinizde olan kıyafetler, her yanınızı saran kimyasallar saçıyor olabilir. Bu durumda hassas olan cildinizin tepki vermesine yol açacaktır. Kokusuz ve bitkisel içerikli ürünler kullanmak cildinizin tahriş olmasını engelleyecektir.

Hassas ciltlere özel bakım seti

Hassas ve tahriş olmuş ciltler için, bakım kremi ve spreyinde oluşan set en acil durumlarda yardımınıza koşacaktır. Kullanım alanları bazında ayrılan bu iki ürün cildinizin hassasiyetinin yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkilemesini engelleyecektir. Yaz ya da kış olsun mevsim şartlarının cildinize olumsuz etkilerini engeller. Cildinizi tamir edecek olan bu bakım seti ilk kullanımdan itibaren yoğun nem sağlar. Kuruma, çatlama, pul pul dökülmeleri ve ciltteki çatlakları gidermeye yardımcıdır.

Cildinizin su kaybetmesini önlemeye yardımcı olan setimiz, tüm ailenin her yaşta kullanabileceği, ecza dolabınızın vazgeçilmezi olacaktır. Evdeki ufak kazalardan sonra kullanabileceğiniz Acil bakım Kremi tüm tahriş ve kızarıklarda kurtarıcınız olacaktır. Acil Bakım Spreyi ise Hassas ciltlerde kremle ulaşamayacağınız bölgeler, saçlı deri ve sprey olarak kullanmanın daha kolay olacağı bölgeler içindir.

Tüm ürünlerimiz, ödüllü, dünya patentli etken madde “Hücre Yenileyici Bileşen” içermektedir. “Hücre Yenileyici Bileşen” sadece ve sadece Sebi Pharma (Sebi Simyacı) ürünlerinde bulunur! Ayrıca hiçbir ürünümüz, Paraben, parafin, alkol, vazelin içermez.

Yorum Bırak